Historia Szkoły

Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza  funkcjonuje przy Parafii Holy Name of Jesus w Stamford.

Zdjęcie historyczneKościół pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus założony został w 1903 roku przez polskich emigrantów, jako miejsce honorujące wiarę ich przodków i miejsce jednoczące polskie rodziny zamieszkałe w okolicznych miejscowościach.

Momentem zwrotnym w  rozwoju parafii było wybudowanie nowego kościoła i szkoły. Wzorowany na bazylikach włoskich kościół wykończony został w 1934 roku. Otwarcie nowej szkoły parafialnej, uznanej wówczas za najnowocześniejszą w Stamford, nastąpiło w 1930 roku. Była szkołą średnią dla 650 uczniów, w której dodatkowo uczono  języka polskiego i historii Polski.Zdjęcie historyczne

Po latach działalność szkoły została zaniechana, ale rodzice z  parafii, dążąc do kultywowania języka polskiego wśród dzieci i młodzieży, organizowali Polskie Szkoły Sobotnie. Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza w Stamford kontynuuje te tradycje.

The Polish Saturday School patron Adam Mickiewicz operates at the Holy Name of Jesus Parish in Stamford.

The Church of the Holy Name of Jesus was founded in 1903 by Polish emigrants as a place honoring the faith of their ancestors and a place uniting Polish families living in nearby towns.

A turning point in the development of the parish was the construction of a new church and school. Modeled on Italian basilicas, the church was finished in 1934. The new parish school, considered the most modern in Stamford at the time, was opened in 1930. It was a secondary school for 650 students, where Polish language and Polish history were additionally taught.

Years later, the school was abandoned, but the parish parents, striving to cultivate the Polish language among children and adolescents, organized Polish Saturday Schools. Polish Saturday School for them. Adam Mickiewicz in Stamford continues these traditions.